Вчитување Настани
Пронајди Настани

Навигација за Прегледи на Настанот

Претстојни Настани › култура

Настани Листа за Навигација

октомври 2017

Транзициски хитови Vol.1 – Изложба на Владимир Лукаш

октомври 18 @ 20:00 - октомври 25 @ 14:00
Македонија, United States

ТРАНЗИЦИСКИ ХИТОВИ ВОЛ.1 Изложбата „Транзициски хитови вол.1“ се осврнува на контекстот во кој е формиран стилот и продукцијата на хиперпродуктивната музичка и забавна индустрија почнувајќи од 90-тите години до денес. Високо перформативен и драматичен во изразот, во смисла на тенденција за создавање на широко распространето влијание во тековното секојдневие, овој музички жанр, поттикнат од острата и прецизна смисла на современиот контекст, дава фасцинантен приказ на кризата на идентитетот во општество на проблематичните, криминализирани транзициски околности. Нивното производство првенствено се препознава…

Дознај повеќе »

Говорна мана

октомври 24 @ 19:00
Македонски Народен Театар, 11 Март бр.3
Skopje, Macedonia

Автор: Горан МарковиќРежисер: Драгана Милошевски-Попова Улоги: Мишел ― Игор Џамбазов Славица ― Сашка Димитровска Петар ― Ивица Димитријевиќ Актерка ― Арна Шијак Актерка ― Ана Стојановска Актерка ― Билјана Јовановска Драматург и стручен соработник: Дејан Дуковски Сценограф и костимограф: Илина Ангеловска Композитор: Горан Трајкоски Дизајнер на светло: Илија Тарчуговски Извршен продуцент: Симона Угриновска Лектор: Тодорка Балова Инспициент: Вукица Александрова Суфлер: Зорица Благоевска Тон – мајстор: Александар Арсиќ Оператор на светло: Радивоје Ресник Дизајнер на плакат: Горјан Донев Фотограф: Драган Гајиќ…

Дознај повеќе »

Јубилејна изложба на Петар Мазев

октомври 24 @ 20:00 - 22:30
Daut- Pasin amam, United States

Во октомври 2017 година, во Националната галерија на Македонија ќе ја отвори јубилејната изложба на еден од најзначајните творци на македонската модерна уметност, Петар Мазев.#petarmazev #mazev #ngm #art #painter #gallery #мазев #нгм https://mk.wikipedia.org/wiki/Петар_Мазев Заинтересирани: 967 лица

Дознај повеќе »

Балетски триптих на Ицик Галили (Израел) 24.10.2017

октомври 24 @ 20:00 - 22:00
Makedonska Opera i Balet – Macedonian Opera and Ballet, Skopje, Macedonia

24.10.2017 / 20.00 ч БAЛЕТСКИ ТРИПТИХ НА ИЦИК ГАЛИЛИ (Израел) „Агонија на срцето“ – Ицик Галили „Софата“ – Ицик Галили „Лудница“ – („Песна над песните“) – Сташа Зуровац (Хрватска) Кореограф и светло дизајн: Ицик Галили (Израел) Асистент кореограф: Елизабет Гибиат (Холандија) Музика: Филип Глас, Том Вејтс Сценограф: Јанко Ван Берневелд (Холандија) Костимограф: Наташа Лансен (Холандија) НАСТАПУВААТ БАЛЕТСКИ СОЛИСТИ И БАЛЕТСКИОТ АНСАМБЛ НА МОБ Агонија на срцето… на Ицик Галили, автор на музиката: Филип Глас, по номинална вредност, е потсетување на…

Дознај повеќе »

Балетски триптих 24.10.2017

октомври 24 @ 20:00 - 22:00
Makedonska Opera i Balet – Macedonian Opera and Ballet, Skopje, Macedonia

18.10.2017 / 24.10.2017ПРЕМИЕРА БАЛЕТСКИ ТРИПТИХ „Агонија на срцето“ – Ицик Галили (Израел) „Софата“ – Ицик Галили (Израел) „Песна над песните“ – Сташа Зуровац (Хрватска) „Агонија на срцето“ Кореограф и светло дизајн: Ицик Галили (Израел) Музика: Стринг Квартет бр.5, Филип Глас Асистент кореограф: Елизабет Гибијат (Франција) Костимограф: Натасја Лансен (Холандија) Настапуваат: Мими Поп Алексова-Атанасовска, Марија Кичевска-Шокаровска, Бобан Ковачевски, Ивана Коцевска, Игор Веланоски, Јан Кисилев, Саша Евтимова, Билјана Басмаџиева, Илијана Данилов, Дилјана Јанева (Бугарија), Медина Јусуфовиќ, Романа Јуханесовичова (Словачка), , Мирослав Митрашиновиќ,…

Дознај повеќе »

Разговори во четири очи

октомври 25 @ 19:00
Македонски Народен Театар, 11 Март бр.3
Skopje, Macedonia

Автор: Ингмар БергманРежисер: Нина Николиќ Адаптација на текстот: Тамара Барачков Во претставата „Разговори во четири очи“ централниот лик на приказната, Ана Бергман, се соочува со сопствените избори и одлуки, со последиците од животот во мачниот брак, исполнет со тешкотии, со насилство, со чувство на вина и патење. Така, сликата на една традиционална заедница, претставува и соочување со сопствената историја, минатото и идентитетот. Играат: Амернис Нокшиќи Јовановска, Нина Деан, Петре Арсовски, Дарја Ризова, Катина Иванова, Благој Веселинов и Дамјан Цветановски. Продуцент:Томи…

Дознај повеќе »

BookStar 2017 – 3′ Фестивал на европската литература

октомври 25 @ 20:00 - ноември 5 @ 23:00
MKC Club & Restaurant, Kej Dimitar Vlahov 15
Skopje, Macedonia

И оваа година „BookStar“ ги носи пред македонската публика најдобрите автори од Европа! Од 25 октомври до 5 ноември, под мотото „Читај бе, братучед, читај!“, ќе се обидеме да ја одвратиме книжевноста од маргините на македонската културна сцена, да ги претставиме квалитетните домашни и странски современи писатели што пишуваат за културолошките феномени на нашето време и да ја поврземе книжевноста со другите уметности.Без патетика, туку со суштина и естетика, ги претставуваме специјално за македонските читатели: генијот на стилот Илја Леонард…

Дознај повеќе »

Аналфабет – Бранислав Нушиќ

октомври 25 @ 20:00 - 21:30
Народен Театар Охрид, Makedonski Prosvetiteli 4
Ohrid, Macedonia

АНАЛФАБЕТ од Бранислав Нушиќ, во режија на Ѓорѓи Ризески Во улогата на Максим Благадуша е Горан Стојаноски, Никола Тодороски го глуми ликот на Митре П. Клатипатлак, Стрезо Стаматовски е Румен Вујаклија и Елизабета Стефановска како Магдалена Лапајкоска – Дупева. Претставата ќе се одигра во среда – 25 октомври, во 20:00 часот, Цената на билетите изнесува 150 денари. *ВАЖНО: ПРЕТСТАВАТА Е БЕСЛАТНА ЗА СТУДЕНТИ (со приложување на индекс при подигнување на картите) Билетарата ќе работи во вторник и среда од 10:00…

Дознај повеќе »

Да го поздравиш и да ми го бациш

октомври 25 @ 21:00 - 22:00
МКЦ, Skopje, Macedonia

Режија:Билјана Радиноска Играат: Ненад Митевски Наташа Петровиќ Бојан Кирковски Симона Спировска Дизајн на плакат: Магдалена Дилевска Резервации на: 023115 225 ( билетара на МКЦ), или на bileti@mkc.mk Заинтересирани: 88 лица

Дознај повеќе »

Електра

октомври 26 @ 20:00
Македонски Народен Театар, 11 Март бр.3
Skopje, Macedonia

Адаптација и режија: Андриј Жолдак Дејство во античкиот мит за Електра Електра, ќерка на кралот Агамемнон и кралицата Клитемнестра, и брат ѝ, Орест, заговараат одмазда против мајка им, Клитемнестра, и нејзиниот љубовник, Огист, заради убиството на татко им, Агамемнон. Овој антички мит претставува основа на трагедиите на Есхил, Софокле, Еврипид и Жан-Пол Сартр. Улоги: Дарја Ризова – Електра, ќерка на Агамемнон Александар Ѓорѓиески – Орест, син на Агамемнон Звездана Ангеловска/Камка Тоциновски – Клитемнестра, нивна мајка, жена на Агамемнон Славиша Кајевски,…

Дознај повеќе »
+ Export Events