Вчитување Настани
Пронајди Настани

Навигација за Прегледи на Настанот

Претстојни Настани › концерти

Настани Листа за Навигација

ноември 2017

Раде Шербеџија и Западни колодвор @04/05.11.2017

ноември 4 @ 21:00 - 23:00
Makedonska Opera i Balet – Macedonian Opera and Ballet, Skopje, Macedonia

ВИКЕНД ЗА УЖИВАЊЕ СО ЖИВАТА ЛЕГЕНДА РАДЕ ШЕРБЕЏИЈА ВО СКОПЈЕ! Најголемиот шармер на овие простори, пејач, поет и актер со холивудска слава, живата легенда Раде Шербеџија, на 04 и 05 ноември доаѓа во Скопје, со два ексклузивни концерта во Македонската опера и балет, придружуван од неговиот бенд „Западни колодвор“ од Загреб. Харизматичниот Раде во Скопје ќе го промовира новиот албум кој изглегува на средината во октомври. На скопските концерти тој ќе настапи со репертоар во кој ќе ги има сите…

Дознај повеќе »

HITO во Скопје!

ноември 4 @ 23:00 - ноември 5 @ 06:00
Boris Trajkovski Sports Center, Skopje, Macedonia

Затоа што примарна цел на нашите настани е промоција на квалитетна, урбана и прогресивна музика и запознавање на домашната публика со светските трендови и актуелните и најбарани во моментот дј-и продуценти… Ни претставува особено задоволство да го најавиме гостувањето на една од најквалитетните и уникатни артисти на современиот техно звук, девојката која потекнува од Јапонија, а живее и работи во Берлин, директно од екипата на RICHIE HAWTIN, резидент дј на ENTER.Sake / ENTER, единствената и неповторлива… HITO – PLAYdifferently ambassador…

Дознај повеќе »

Zeljko Joksimovic – 11ti Noemvri 2017 Vip Arena Boris Trajkovski

ноември 11 @ 21:00 - ноември 12 @ 01:00
Арена Борис Трајковски, Скопје, United States

Најголемата балканска ѕвезда, единствениот што успеа да ја наполни Националната Арена “Филип Втори”, Жељко Јоксимовиќ на голем концерт во Скопје. Билетите може да се набават преку продажната мрежа на “Купи Карти За Се” низ цела Македонија, во Пола Југотон, Југотон, Media Events и цвеќара “Розе” – Веро 2 како и онлајн на www.kupikartizase.com Цена на билети: Партер – 600 ден Фан Пит – 900 ден Блок: 4,5,6,7,9,10,11 i 12 – 800 ден Блок: 2,8,14 – 900 ден Блок 3 VIP…

Дознај повеќе »

Зоран Предин и Матија Дедиќ – „Трагови у сјети„

ноември 17 @ 21:00 - ноември 18 @ 23:00
Македонски Народен Театар, 11 Март бр.3
Skopje, Macedonia

Со задоволство ги најавуваме двата концерти на Зоран Предин (Lačni Franz) и Матија Дедиќ со наслов „Трагови у сјети„. Ова е проект кој го сочинуваат најубавите песни на Предин и најпознатите хитови кои будат спомени на различни генерации. „Ти си ми у крви„ на Бреговиќ, „Галеб и ја„ на Руњиќ, „Магла„ на Метикош или „Васа Ладачки„ на Балашевиќ, како и многу други песни од големите автори на поранешна Југославија. Албумот е снимен во студиото Марибор, на 22 јануари 2016 година.…

Дознај повеќе »

Балет на Мраз – Оревокршачка / Ballet on ice – Nutcracker

ноември 24 @ 20:00 - ноември 25 @ 22:00
Makedonska Opera i Balet – Macedonian Opera and Ballet, Skopje, Macedonia

На 24ти ноември, на сцената на Македонската Опера и Балет, Државниот балет на мраз од Санкт Петербург доаѓа повторно, овојпат со изведба на претставата „Оревокршачка“ од Петар И. Чајковски. Станува збор за балетски спектакл на мраз што Државниот балет од Санкт Петербург го изедува на речиси сите светски балетски и оперски сцени. Минатата година, Државниот балет на мраз гостуваше со изведба на познатото балетско ремек-дело “Лебедово Езеро” и побуди голем интерес кај македонската публика. Токму поради тоа наместо планираните две…

Дознај повеќе »

Al Di MEOLA во Скопје @25.11.2017

ноември 25 @ 20:00 - 22:00
Makedonska Opera i Balet – Macedonian Opera and Ballet, Skopje, Macedonia

ВЕЧЕР НА ВИСТИНСКО УЖИВАЊЕ: АЛ ДИ МЕОЛА ГИ СВИРИ БИТЛСИ ВО МОБ! Почитувани пријатели, Огромно задоволство ни е да ви го најавиме следниот проект за оваа година- еден од најголемите светски и најнаградувани гитаристи на сите времиња, после пауза од речиси 10 години повторно се враќа во Скопје, со два ексклузивни концерта во една вечер (од 20 и од 22 часот), на 25ти ноември во Македонската Опера и Балет. Ал Ди Меола ќе настапи со многу специфична програма, со музика…

Дознај повеќе »

TRISTAN во Скопје, сабота 25 ноември @ ВИП сала Борис Трајковски

ноември 25 @ 23:00 - ноември 26 @ 06:00
Boris Trajkovski Sports Center, Skopje, Macedonia

Време е за најдобриот настан за оваа година. Како круна на сите одлични журки изминатиов период се потрудивме да го донесеме еден од топ 3 артисти од светската транс сцена… Дами и господа SUN Production со особено задоволство го најавува гостувањето на кралот на лондонскиот психоделичен звук… TRISTAN – Nano Records UK www.facebook.com/djtristanfanpage www.soundcloud.com/djtristan Специјален гостин: DJANTRIX www.facebook.com/DjDjantrix/ Домашна поддршка: SOUNDKILLAH HUMANOID DECORATION: SUN PRODUCTION SPECIAL DECORATION and DARK FOREST https://youtu.be/KgBV7qGB37A Одличен Line Array Sound System, најдоброто светло, големо ЛАСЕР…

Дознај повеќе »

Концерт на LIARS во МКЦ ★ Таксират 19

ноември 30 @ 20:00 - 23:00
Младински Културен Центар, Kej Dimitar Vlahov 15
Skopje, Macedonia

Експерименталниот андергарунд арт-рок бенд LIARS кој британскиот „Гардиан“ го нарекува и „господар на ексцентричната електроника“ на 30-ти ноември ќе настапи во Младински Културен Центар во Скопје, а со овој концерт и официјално ќе биде отворено 19-тото издание на ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ! Оформен во 2000 година LIARS е австралиско-амрикански бенд кој во својот ексцентричен музички стил комбинира панк-рок елементи со електроника, а кој за време на своите 17 години постоење има објавено 8 албуми со кои ја демонстрира сопствената трансформација од врвен…

Дознај повеќе »
декември 2017

Балет на Мраз – Оревокршачка / Ballet on ice – Nutcracker

декември 4 @ 20:00 - 22:00
Makedonska Opera i Balet – Macedonian Opera and Ballet, Skopje, Macedonia

На 4ти декември, на сцената на Македонската Опера и Балет, Државниот балет на мраз од Санкт Петербург доаѓа повторно, овојпат со изведба на претставата „Оревокршачка“ од Петар И. Чајковски. Станува збор за балетски спектакл на мраз што Државниот балет од Санкт Петербург го изедува на речиси сите светски балетски и оперски сцени. Минатата година, Државниот балет на мраз гостуваше со изведба на познатото балетско ремек-дело “Лебедово Езеро” и побуди голем интерес кај македонската публика. Токму поради тоа наместо планираните две…

Дознај повеќе »
февруари 2018

Kraftwerk 3D концерт во Скопје

27/02/2018 @ 19:30 - 23:00
Sportski centar “Boris Trajkovski”, Skopje, Macedonia

Германските пионери на електронската музика, легендарните KRAFTWERK ќе настапат во Скопје со извонредното 3D шоу од нивната актуелна и исклучително успешна светска турнеја. Концертот на KRAFTWERK во Скопје, како ексклузивен настан во организација на ТАКСИРАТ и Password Production, ќе се одржи на 27-ми февруари 2018 година во Вип Арена „Борис Трајковски“. Влезот за посетителите ќе биде отворен од 19:30 часот, а почетокот на концертот е закажан во 20:30 часот. Спојувајќи ги музиката и перформативната уметност, 3-D концертите на KRAFTWERK претставуваат…

Дознај повеќе »
+ Export Events