Вчитување Настани
Пронајди Настани

Навигација за Прегледи на Настанот

Претстојни Настани › едукација

Настани Листа за Навигација

октомври 2017

MashUp

октомври 4 @ 18:30 - декември 13 @ 21:30
Coffee, Clay, Work & Play, TC Global
Strumica, Macedonia

Како за прва средба, дружење, разговор на интересни теми и видео проекција со филмот “The Startup Kids”. Настанот е отворен за сите кои оваа тема им е предизвик. А, е препорачан за сите кои се дел од StartUp заедницата. Филмот е бесплатен, на англиски, со англиски превод. Заинтересирани: 5 лица

Дознај повеќе »

Аплицирај за стипендија!

октомври 20 @ 16:00 - ноември 3 @ 18:00
Seavus Education & Development Center, 11 Oktomvri 33A
Skopje, Macedonia

Секоја недела стипендии! 🙂 Сите кандидати кои за заинтересирани за новите aкадемски програми: Академија за Визуелни Уметности (графички дизајн, видео и фотографија) и Академија за Моден Дизајн имаат можност да аплицираат за стипендија. Аплицирањето е отворено секој ден до 01 ноември, а секој петок почнувајќи од 20 октомври ќе се доделуваат стипендии. Кандидатите кои ќе аплицираат ќе добијат дополнително известување за термин во кој преку кратки интервјуа со координаторите од академиите ќе имаат можност да ги претстават своите лични портфолија…

Дознај повеќе »

Нација на анимација – современа македонска анимација

октомври 20 @ 19:00 - октомври 25 @ 12:00
Kinoteka na Makedonija, Skopje, Macedonia

Анимацијата е уметност која уште во нашите рани детски денови, чекор по чекор верно не следи, се развива според нашите потреби и ни ги исполнува саботните утра. Бидејќи, секој од нас – припадник на помладата или повозрасната генерација – добро се сеќава на утринската програма на Македонската Радио Телевизија, на Мечето Ушко, на лошото Дете Хуго, на Тетка Биберче, на Принцезите и Принцовите на Дизни, на итриот Ушко-Долгоушко и на низа ликови кои до денес со задоволство им се навраќаме…

Дознај повеќе »

Нација на анимација – современа македонска анимација

октомври 20 @ 19:30 - октомври 25 @ 12:00
Kinoteka na Makedonija, Skopje, Macedonia

Анимацијата е уметност која уште во нашите рани детски денови, чекор по чекор верно не следи, се развива според нашите потреби и ни ги исполнува саботните утра. Бидејќи, секој од нас – припадник на помладата или повозрасната генерација – добро се сеќава на утринската програма на Македонската Радио Телевизија, на Мечето Ушко, на лошото Дете Хуго, на Тетка Биберче, на Принцезите и Принцовите на Дизни, на итриот Ушко-Долгоушко и на низа ликови кои до денес со задоволство им се навраќаме…

Дознај повеќе »

SEDC Code Academy in Ohrid!

октомври 23 @ 17:00 - ноември 6 @ 16:00
Ohrid City Centre, United States

SEDC Code Academy 2017/18! Be part of the first generation of Web Developers in Ohrid and start your career now! TITLE Microsoft full stack Web Developer OVERVIEW This curriculum is focused on the latest web technologies combined with traditional computer science concepts. Having in mind that a great web developer means not only being fluent with the latest frameworks and programming languages but also having an evolved intuition for writing code that is efficient, secure and maintainable, the methodology has…

Дознај повеќе »

Agile SCRUM Master Professional

октомври 24 @ 15:30 - октомври 27 @ 19:30
Seavus Education & Development Center, 11 Oktomvri 33A
Skopje, Macedonia

This course will teach you how to employ Scrum to increase value, improve productivity and optimize the total cost of ownership of software products and also will give basis to become certified Scrum Master. Trainer: Liljana Krstanoska (PMP and SCRUM Certified) Price: 550€ Early bird price: 420€ until Oct 9, 2017 The price includes: – SCRUM materials – Workbook – SCRUM Certificate – Coffe and cookies Заинтересирани: 2 лица

Дознај повеќе »

Работилница на тема “Симулација на породување”

октомври 24 @ 18:30 - 20:30
Lulka, Христо Смирненски 37/1-6
Skopje, Macedonia

Драги наши трудници, Лулка повторно организира едукативна работилница во Скопје, на тема “Симулација на породување”. * Пријавете се на следниов линк: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfs-rX-tTyaNYwF2U9EE8JIr_k1FFbD5MRC_QABkEC8VnedHg/viewform Се приближува породувањето? Колку често разговарате на темата породување? Сега е време да дознаете се за најзначајниот миг, кога за прв пат ќе го видите вашето најмило. Како ќе се чувствувам кон крајот на бременоста? Како започнува породувањето? Како ќе знам дека настапиле вистински контракции? Како да си помогнам себе си кога ќе настапат болките? Како може да…

Дознај повеќе »

ЕХО Фестивал на планински филм 2017 Број 8

октомври 24 @ 19:00 - октомври 27 @ 22:00
МКЦ, Skopje, Macedonia

Почитувани, стигнавме до број 8 фестивалско издание. Ни претставува огромно задоволство, да ја најавиме програмата на овогодинешното 8мо издание на Ехо, на кое имаме најбогата филмска и презентациска програма до сега, со 35 филмови од автори од 13 земји и тројца меѓународни презентери – гости од Полска, Украина и Франција. и подршка од домашен терен со уште две презентации. Проектираме повторно во три кино сали, кино Милениум, кино Фросина и Џепното кино во МКЦ. И оваа година имаме конкурси за…

Дознај повеќе »

Seavus CodeTalks in Tirana

октомври 25 @ 18:00 - 20:30
Македонија, United States

Join us for a beer and great talk on the second Seavus CodeTalks in Tirana. Date: 25.10.2017 (Wednesday) Time: 18:00 Entrance: FREE register here https://goo.gl/forms/x9nkArQ6y7dGLSqR2 Place: Charl’s Bistro Tirana https://goo.gl/maps/8fZnSyPUtHP2 More info: http://career.seavus.com/seavus-life/code-talks/seavus-codetalks-in-tirana Заинтересирани: 17 лица

Дознај повеќе »

Education: Flipped classroom

октомври 25 @ 19:00 - 21:00
TEDXSeptemvriskaSesijasalon, Social Innovation Hub Rugjer Boshovikj 16 Skopje, 38, 1000 Macedonia
Skopje, Macedonia

#Language: This is an English only speaking event#Apply at: https://goo.gl/forms/V6mBvrYWyMLq8ymk2 #Capacity: 30 participants #Deadline: 22.10.2017, 12:00, noon. New employment opportunities and pressing market requirements in terms of skills and ability to perform show a discrepancy between what is needed and what the educational system offers as an end result. The educational system is perceived as somewhat of a “sleeping giant”, a huge and fragile system which is hard in providing fast adaptation and thus not aligning with the private sector…

Дознај повеќе »
+ Export Events