Вчитување Настани

« Сите Настани

  • настанот помина.

Вевчански Карневал 2018

јануари 12 @ 21:00 - јануари 14 @ 22:00

Вевчани во својот автентичен и мистичен дух, од 12-ти до 14ти јануари, повторно прераснува во глема отворена сцена подготвена од вевчанските василичари на карневалот познат ширум светот по неговата архаичност, традиционалност, таинственост и уникатни маски. Подгответе се и вие за ВЕВЧАНСКИ КАРНЕВАЛ – најголемиот европски фестивал на сатирата и една од најголемите културни знаменитости во нашата земја! Со уникатната карневалска поворка и дополнителната музичка програма, со специфичната порака на вевчанци и во единствениот спој меѓу паганскиот и современиот начин на прослава, ја испраќаме изминатата година и ја пречекуваат новата, подобра година со желба таа да биде покретивна, поубава и побериќетна.

Заинтересирани: 198 лица

Детали

Почеток:
јануари 12 @ 21:00
Крај:
јануари 14 @ 22:00
Настан Категорија:
Настан Тагови:
,

Место

Македонија
United States
Веб-страница:
www.facebook.com/9