Вчитување Настани

« Сите Настани

  • настанот помина.

Не се клади на Енглези

13/10/2017 @ 20:00

Автор: ВЛАДИМИР ЃУРЃЕВИЌРежисер: СИНИША ЕВТИМОВ

Претстава која го третира феноменот „спортско обложување“. Текстот во суштина се занимава со прицините и последиците од истиот. Бескрајно долгата транзициска беда, надежта на пониските социјални слоеви за брза заработка, дегенерација на нацијата итн.
Жанровски претставата е комедија, но во текстот може да се насетат и болните аспекти на девијантната појава, обложувањето. На секундарно ниво оваа претстава ја истражува и границата помеѓу човековата себичност и искреното пријателство.

УЛОГИ
Сашко Коцев – Паун
Оливер Митковски – Пикси
Александар Микиќ – Буле

Сценограф: Илина Ангеловска (мебел – Home by Almak)
Костимограф: Ана Данчевска
Превод: Александар Микиќ
Светло – мајстор: Илија Тарчуговски
Тон – мајстор: Ненад Трпеновски
Инспициент: Никола Кимовски
Фотограф: Драган Гајиќ

Повеќе информации за претставата
http://mnt.mk/pretstavi/ne-se-kladi-na-englezi

Билетите ќе бидат пуштени во продажба на билетарницата во МНТ

За подетални информации јавете се на +389.2.3230.304

Заинтересирани: 158 лица

Детали

Датум:
13/10/2017
Време:
20:00
Настан Категорија:
Настан Тагови:
,

Место

Македонски народен театар
11 Март бр.3
Skopje, Macedonia
Веб-страница:
www.facebook.com/328439140523187