Претстојни Настани › skopje

Говорна мана

октомври 24 @ 19:00
Македонски Народен Театар, 11 Март бр.3
Skopje, Macedonia
@ Македонски Народен Театар

Автор: Горан МарковиќРежисер: Драгана Милошевски-Попова Улоги: Мишел ― Игор Џамбазов Славица ― Сашка Димитровска Петар ― Ивица Димитријевиќ Актерка ― Арна Шијак Актерка ― Ана Стојановска Актерка ― Билјана Јовановска Драматург и стручен соработник: Дејан Дуковски Сценограф и костимограф: Илина Ангеловска Композитор: Горан Трајкоски Дизајнер на светло: Илија Тарчуговски Извршен продуцент: Симона Угриновска Лектор: Тодорка […]

Дознај повеќе »

Работилница на тема “Симулација на породување”

октомври 24 @ 18:30 - 20:30
Lulka, Христо Смирненски 37/1-6
Skopje, Macedonia
@ Lulka

Драги наши трудници, Лулка повторно организира едукативна работилница во Скопје, на тема “Симулација на породување”. * Пријавете се на следниов линк: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfs-rX-tTyaNYwF2U9EE8JIr_k1FFbD5MRC_QABkEC8VnedHg/viewform Се приближува породувањето? Колку често разговарате на темата породување? Сега е време да дознаете се за најзначајниот миг, кога за прв пат ќе го видите вашето најмило. Како ќе се чувствувам кон крајот […]

Дознај повеќе »

Јога вежби за физичко и ментално здравје

октомври 12 @ 19:30 - октомври 24 @ 21:00
Healthy YOGA, Иван Козаров бр.64, Рампа- Кисела Вода
Skopje, Macedonia
@ Healthy YOGA

Љубители, почетници и напредни практиканти на ЈОГА ВЕЖБИ Повелете на новата сезона и часови “Јога вежби за ваше физичко и ментално здравје” и отворете си можност да се почуствувате смирено, релаксирано и здраво на ментален, емотивен и физички план и тоа со редовно јога вежбање во нашите термини. Редовни термини: ВТОРНИК и ЧЕТВРТОК (19.30 – […]

Дознај повеќе »

10та Национална Конференција за Рак на Дојка

октомври 24 @ 18:00 - 21:00
Hotel Aleksandar Palace, Bulevar 8-mi Septemvri br 15
Skopje, Macedonia
@ Hotel Aleksandar Palace

10-та Национална Конференција за Рак на Дојка во Македонија Предизвици во лекувањето на метастатскиот рак на дојка “Да предизвикаме промени за да живеат подобро, за да живеат подолго..“ За присуство, Ве молиме да се регистрирате на следниот линк: https://goo.gl/forms/mMB5qQ00f8U06LQ33 Конференцијата ќе се одржи на 24-ти Октомври (вторник) 2017 година, со почеток во 18.00 часот во […]

Дознај повеќе »

Балетски триптих на Ицик Галили (Израел) 24.10.2017

октомври 24 @ 20:00 - 22:00
Makedonska Opera i Balet – Macedonian Opera and Ballet, Skopje, Macedonia
@ Makedonska Opera i Balet – Macedonian Opera and Ballet

24.10.2017 / 20.00 ч БAЛЕТСКИ ТРИПТИХ НА ИЦИК ГАЛИЛИ (Израел) „Агонија на срцето“ – Ицик Галили „Софата“ – Ицик Галили „Лудница“ – („Песна над песните“) – Сташа Зуровац (Хрватска) Кореограф и светло дизајн: Ицик Галили (Израел) Асистент кореограф: Елизабет Гибиат (Холандија) Музика: Филип Глас, Том Вејтс Сценограф: Јанко Ван Берневелд (Холандија) Костимограф: Наташа Лансен (Холандија) […]

Дознај повеќе »

Балетски триптих 24.10.2017

октомври 24 @ 20:00 - 22:00
Makedonska Opera i Balet – Macedonian Opera and Ballet, Skopje, Macedonia
@ Makedonska Opera i Balet – Macedonian Opera and Ballet

18.10.2017 / 24.10.2017ПРЕМИЕРА БАЛЕТСКИ ТРИПТИХ „Агонија на срцето“ – Ицик Галили (Израел) „Софата“ – Ицик Галили (Израел) „Песна над песните“ – Сташа Зуровац (Хрватска) „Агонија на срцето“ Кореограф и светло дизајн: Ицик Галили (Израел) Музика: Стринг Квартет бр.5, Филип Глас Асистент кореограф: Елизабет Гибијат (Франција) Костимограф: Натасја Лансен (Холандија) Настапуваат: Мими Поп Алексова-Атанасовска, Марија Кичевска-Шокаровска, […]

Дознај повеќе »

Јубилејна изложба на Петар Мазев

октомври 24 @ 20:00 - 22:30
Daut- Pasin amam, United States
@ Daut- Pasin amam

Во октомври 2017 година, во Националната галерија на Македонија ќе ја отвори јубилејната изложба на еден од најзначајните творци на македонската модерна уметност, Петар Мазев.#petarmazev #mazev #ngm #art #painter #gallery #мазев #нгм https://mk.wikipedia.org/wiki/Петар_Мазев Заинтересирани: 967 лица

Дознај повеќе »

Нација на анимација – современа македонска анимација

октомври 20 @ 19:30 - октомври 25 @ 12:00
Kinoteka na Makedonija, Skopje, Macedonia
@ Kinoteka na Makedonija

Анимацијата е уметност која уште во нашите рани детски денови, чекор по чекор верно не следи, се развива според нашите потреби и ни ги исполнува саботните утра. Бидејќи, секој од нас – припадник на помладата или повозрасната генерација – добро се сеќава на утринската програма на Македонската Радио Телевизија, на Мечето Ушко, на лошото Дете […]

Дознај повеќе »

Нација на анимација – современа македонска анимација

октомври 20 @ 19:00 - октомври 25 @ 12:00
Kinoteka na Makedonija, Skopje, Macedonia
@ Kinoteka na Makedonija

Анимацијата е уметност која уште во нашите рани детски денови, чекор по чекор верно не следи, се развива според нашите потреби и ни ги исполнува саботните утра. Бидејќи, секој од нас – припадник на помладата или повозрасната генерација – добро се сеќава на утринската програма на Македонската Радио Телевизија, на Мечето Ушко, на лошото Дете […]

Дознај повеќе »

Skopje Cocktail Week

октомври 19 @ 15:00 - октомври 25 @ 18:00
Brick Bar, ul. 1732 br. 4 lamela prizemje 1
Skopje, Macedonia
@ Brick Bar

Втората половина на Октомври, резервирајте ја за есенски прошетки низ Скопските улици и локалите кои се дел од Skopje Cocktail Week. Она што ќе може да го искусите се совршено креирани коктели наменети за зимската сезона. Задоволство ни е што сме дел од Скопските локали кои ќе ви ги збогатат вкусовите за уникатни коктели. Заинтересирани: […]

Дознај повеќе »

← Следни настани